همه مقالات

میگرن چیست؟ علائم و شناخت بیماری میگرن

میگرن چیست؟ علائم و شناخت بیماری میگرن

میگرن سردردی است ضربان دار که یکی از شایع‌ترین انواع سردرد در جهان به شمار می‌رود و حدودا 10% از افراد جهان مبتلا بودن به این بیماری را در بخش‌هایی از زندگی خود گزارش داده‌اند.

علائم بیماری میگرن

میگرن معمولا در ابتدا به به صورت سردردهایی خفیف تا شدید ظهور میابد و از علائم اصلی آن می‌توان یکطرفه بودن و ضربان دار بودن آن را نام برد، دیگر علائم این بیماری شامل تهوع و استفراغ و همچنین نورهراسی و صدا گریزی است و این نوع سردرد با افزایش فعالیت جسمانی تشدید می‌شود که می‌تواند باعث اختلال در زندگی فرد گردد.

از دیگر خدمات ما دیدن کنید: وصل سرم در منزل در شیراز

brain dna

عوامل بیماری میگرن

عامل اصلی میگرن با تمام گمانه زنی‌ها همچنان نامشخص است. اما برخی پزشکان بر این باورند که عاملی محیطی-ژنتیکی دارد یعنی هم محیط و هم ژنتیک میتوانند در ایجاد آن نقش داشته باشتد. اما برخی پزشکان با توجه به تغییر فراوانی این بیماری در سنین و جنس‌های متفاوت برای آن منشا هورمونی در نظر می‌گیرند.

فراوانی بیماری میگرن در دنیا

در سراسر جهان 10% افراد میگرن را در سابقه پزشکی خود دارند.

در دوران بلوغ میگرن در جنس مذکر شایع‌تر از جنس مونث است در حالی که شیوع این بیماری در زنان بالغ دو تا سه برابر مردان بالغ است.

میگرن در دوران بارداری در خانم‌ها به میزان بسیار زیادی کمتر می‌شود.

از دیگر خدمات ما دیدن کنید: پرستاری در منزل در شیراز

فراوانی بیماری میگرن در دنیا

فراوانی بیماری میگرن در دنیا چگونه است؟

درمان میگرن

این بیماری درمان قطعی ندارد و داروها وروش های درمانی موجود تنها جهت تسکین موقت این بیماری به کار می‌روند که معمولا از مسکن‌هایی چون ایبوروفن و استامینوفن و سایر مسکن‌ها در مرحله اول استفاده می‌شود که به دلیل مصرف بیش از حد در این بیماری، بدن بیمار به آن‌ها مقاوم شده و سپس پزشک داروهایی قوی‌تر و تخصصی‌تر مانند ارگوتامین‌ها را تجویز می‌کند.

از دیگر خدمات ما دیدن کنید: ساکشن در منزل در شیراز

البته این مسکن‌ها و دارو‌ها پس از مصرف طولانی مدت باعث ایجاد مقاومت دارویی در شما و همچنین امکان اعتیاد شما به آن ها را دارد و علی رغم موجود بودن و بدون نسخه بودن اکثر مسکن‌ها در داروخانه ها ی کشور بهتر است برای بیماری خود با یک پزشک مشورت کرده و تحت نظر ایشان دارو های تجویز شده شان را مصرف کنید تا با بروز کردن و تغییر دوره‌ای داروی شما از ایجاد مقاومت دارویی جلوگیری کنند.

در صورت تمایل جهت انتخاب بهترین روش درمانی برای شما می‌توانید با پزشکان ما در مجموعه آوا التیام صحبت کرده و بهترین روش درمان را برای خود دریابید.

دیدگاهی در مورد “میگرن چیست؟ علائم و شناخت بیماری میگرن

  1. مهسا گفت:

    سلام من مادرم میگرن داره، گاهی اوقات توی زمستان بیماریش اوت میکنه. فکر میکنم یک رابطه ای بین سرمای هوا و شدت گرفتن بیماری میگرن وجود داشته باشه.

    1. مدیریت سایت گفت:

      به امید بهبود هر چه سریع تر مادر شما؛ باید در پاسخ به شما بگیم که بیماری میگرن از اونجایی که یک بیماری مرتبط با شرایط محیطی بیمار هست، ممکنه که سرمای هوا و این بیماری با یکدیگر در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *